Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır? [İpucu]

anahtar kelime analizi görseli

Anahtar kelime analizi yapmanın birçok farklı yolu var. İsterseniz Semrush, Ahrefs ve Keywordtool.io gibi araçlar kullanabilir veya Google Keyword Planner gibi tamamen ücretsiz araçlardan faydalanabilirsiniz. Ancak doğru bir anahtar kelime analizi yapmak için sadece araç kullanımı yeterli olmaz. Bu araştırmayı en iyi şekilde yapmak için belirli noktalara dikkat etmek gerekiyor. Bu konuyla ilgili detayları başlıklar halinde açıklayacağım.

Konuya Odaklanın

Anahtar kelime analizine başlamadan önce oluşturmak istediğiniz sayfanın çerçevesini tam olarak belirleyin. Araştırma sırasında ana anahtar kelimeniz ile bağlantılı kelimelere odaklanın İyi bir SEO için aranma hacminin yüksek olması tek başına bir anahtar kelimeyi seçme konusunda yeterli değildir. Bu nedenle ilgili anahtar kelimeleri de incelemenizi tavsiye ederim. İçeriğinizle ilgili olduğunu düşündüğünüz anahtar kelimeleri Google üzerinde aratmanız ve sonuçlara göz atmanız, aranma niyeti başta olmak üzere birçok konuda size ipucu sunacaktır.

Arama Niyetini Göz Önünde Bulundurun

Her anahtar kelime belirli bir arama niyetini karşılar. Bazı kelimeler satın almaya yönelik olurken bazıları ise sadece bilgi almaya veya yönlendirme amacı taşımaktadır. Örneğin “gömlek satın al” anahtar kelimesi doğrudan satın alıma yöneliktir. Bu anahtar kelimeyi bilgilendirme amaçlı bir sayfada kullanmanız yanlış bir strateji olacaktır. Arama niyetini tam olarak karşılayan sayfalar oluşturarak ziyaretçilerinizi memnun edebilir, sıralamalarda yükselebilirsiniz.

Bir Sonraki Hamlenizi Düşünün

Anahtar kelimelerinizi belirledikten sonraki adımı planlamak son derece önemlidir. Oluşturduğunuz içeriklerin hangi konu grubuyla bağlantılı olduğunu belirleyerek gruplamalar yapmalı ve iç linkleme fırsatlarını değerlendirmelisiniz. Oluşturacağınız içeriğin stratejinizdeki eksik parçayı tamamlayacağından emin olduktan sonra içeriği oluşturmanızı tavsiye ederim. Amacı olmadan ve araştırma yapmadan üreteceğiniz sayfalar size ek bir zamana ve maliyete yol açacaktır.

Rakiplerinizin Sayfalarını İnceleyin

Anahtar kelime analizi yaparken en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri aynı sektördeki rakiplerinizin oluşturduğu sayfalardır. Rakip siteler hangi anahtar kelimelerle sayfalar oluşturmuş? Oluşturdukları sayfalar ne kadar trafik alıyor? Tüm bu veriler yeni üreteceğiniz içeriğin yapısıyla ilgili çok önemli ipuçları verecektir.

Rakiplerinizi analiz ederken kendi sitenizin güçlü olduğu anahtar kelimeler ile rakiplerin güçlü anahtar kelimelerini karşılaştırabilirsiniz. Ayrıca rakiplerinizin yeterince güçlü olmadığı anahtar kelimeleri tespit ederek bu boşluktan faydalanabilirsiniz. Rakiplerinizden bir adım önde olmak istiyorsanız rakip analizine önem vermenizde fayda var.

peoplealsoask

Analizdeki en büyük yardımcınız: SERP

Yeni içerik oluştururken analiz araçlarının kullanımı elbette yardımcı oluyor. Ancak emin olun hiçbiri SERP, yani arama motoru sonuç sayfası kadar size fayda sağlamaz. Arama motorlarına bir sorgu girdiğinizde listelenen internet sitelerine göz atabilirsiniz. Bu sayfaların öne çıkan noktaları, kullandıkları title ve meta etiketleri, açılış hızları ve benzeri detaylar iyi bir sayfa oluşturma yolunda son derece yardımcı olacaktır.

Anahtar kelime araştırırken Google’ın otomatik tamamlama özelliğini kullanabilirsiniz. Siz arama kısmına anahtar kelimeyi yazarken alt kısımda çıkan öneriler, en çok aranan anahtar kelimeleri göstermektedir. İçeriğinize uygun bir şekilde bu anahtar kelimeleri kullanmayı düşünebilirsiniz.

Arama sonuç sayfasının ortalarında çıkan sık “People also ask” kısmı size başlıklar ve anahtar kelimeler hakkında fikir verir. Burada kullanıcıların hangi konuları merak ettiğini ve hangi kelimeleri kullanarak arama yaptıklarını görebilirsiniz. Bir sorunun üzerine tıkladığınızda bu soruyla bağlantılı olan yeni sorular açılır. Böylece çok sayıda yeni anahtar kelime ve başlık keşfedebilirsiniz. Her sorguda soru bölümünün aktif olmayabilir. Bu durumda benzer anahtar kelimelerle yeni sorgular yapmayı deneyebilirsiniz.

ilgili anahtar kelimeler

Sonuç sayfasının en alt kısmında ise ilgili aramalar bulunur. Burada yine Google’ın aramanızla ilişkili gördüğü anahtar kelimeler sıralanır. Buradaki kelimelere tıkladığınızda yeni bir arama yapmış olursunuz ve yine bu aramayla ilgili kelimeleri alt kısımda görüntüleyebilirsiniz. Anahtar kelime analizi için bakılması tavsiye edilen yerlerden biridir.

Son Sözler

Anahtar kelime analizi iyi bir optimizasyon için önem taşıyor. Bir içerik yazmaya başlamadan önce ilgili konuda kullanabileceğiniz anahtar kelimeleri öğrenmekte fayda var. Ancak bir diğer yandan artık anahtar kelimenin yeterli olmadığını ve topic cluster, yani konu kümesi anlayışının benimsenmesi gerektiğini unutmayın. Google botları artık sadece anahtar kelimelere değil, konunun bütününe odaklanıyor. Dolayısıyla konunun bağlamı, içeride kullandığınız başlıklar, görseller, dışarıya verdiğiniz linkler ve yapılan iç linklemelerle birlikte artık içeriğinizin her noktasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Yükselişe geçmek için bir SEO uzmanı ihtiyacınız mı var? İletişim sayfasından benimle kolayca iletişime geçebilirsiniz.

Posted in SEO
Write a comment